Halloween výzdoba

Sezónna výzdoba na Halloween – Halloweenska výzdoba

Sezónna výzdoba

Halloween je o strachu a napätí, tvrdili starí a múdri Kelti. Verili, že v tento deň, hranice medzi svetom živých a mŕtvych miznú. Podľa ich predpovedí duše zosnulých ožívajú práve v poslednú októbrovú noc.

Proti duchom tekvica

Rovnako ako i dnes sa snažíme s príchodom nového roka zbaviť a zažehnať všetky neduhy rôznymi tradíciami, Kelti sa viac ako nepriaznivej budúcnosti báli duchov, ktorí v poslednú októbrovú noc prichádzali medzi ľudí a robili im zle. Plašili kone, ničili sýpky, … Kelti sa bránili, obliekli sa do zvieracích koží a zapálili veľké vatry.

Tekvicové lampáše v oknách alebo na priedomí domov mali odohnať zlých duchov. Rovnako aj masky na tvárach, strašidelné kostýmy, ducha oklamali, že za maskou sa skrýva kolega a nikto mu neublížil. Aj bohatou hostinou pred dverami si udobrovali roztopašných duchov.

Ako vznikol názov Halloween

Jedlo Kelti rozdávali aj chudobným rodinám, ktoré sa z vďačnosti modlili za ich zosnulých príbuzných. Týmto oslavám sa hovorilo aj Samhaimské sviatky. Koniec keltského roku bol spojený s príchodom studenej zimy, konca leta a žatvy.

Sviatok sa tiež nazýval All-hallows, alebo All-Hallowmas, čo znamenalo Deň všetkých svätých, a noc pred týmto sviatkom bola Samhainova noc, ktorá sa začala volať All-hallows eve, teda skrátene Halloween.

Prejsť na Sezónnu výzdobu na jar
Prejsť na Sezónnu výzdobu na leto
Prejsť na Sezónnu výzdobu na jeseň

Výzdoba na Halloween 1

Výzdoba na Halloween 2

Výzdoba na Halloween 3